Załatwienie sprawy w urzędzie potrafi być bardzo kłopotliwe z wielu powodów. Główną przeszkodą nierzadko są jednak godziny pracy. Większość urzędników pracuje bowiem standardowo od 8.00 do 16.00. W tym zakresie szykuje się wielka zmiana. Rząd zapowiedział prawdziwą rewolucję w sposobie funkcjonowania tych instytucji. Jakie będą nowe godziny otwarcia?
Polskie przepisy podatkowe skrywają pewne niespodzianki, które mogą zaskoczyć wielu podatników. Jak wynika z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", Urząd Skarbowy może sięgnąć po zaległy podatek nawet sprzed kilku lat. Co więcej, dotyczy to nie tylko firm, ale również osób prywatnych, które wynajmują nieruchomości.
mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności - wkrótce, czyli jeszcze w tym roku, w rządowej aplikacji mobilnej pojawią się przynajmniej dwie nowe funkcje: jedna z nich przybliży mObywatela do… komunikatora. Centralny Ośrodek Informatyki zdradza szczegóły prac i wstępny harmonogram wdrożeń.
Szykuje się prawdziwa rewolucja w Poczcie Polskiej. Tradycyjne, znane nam już od lat papierowe awizo, ma szansę w najbliższym czasie przejść do historii. Czyżby oznaczało to koniec frustrujących historii z przegapieniem ważnego terminu? Co trzeba wiedzieć?
Listy z Opola pojawiają się w całym kraju. Dostałeś mandat karny nadany przez Urząd Skarbowy w Opolu, mimo że w mieście na południu Polski nigdy nawet nie byłeś? Lub dostałeś je, choć swój mandat już opłaciłeś? Nie wyrzucaj tego dokumentu. Urzędnicy wyjaśniają: “pismo informacyjne z Opola mogą otrzymać osoby z całego kraju”. Dlaczego?
Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wygłosił w środę 29 maja we Wrocławiu przemówienie, podnosząc “przesłanie polskiego rządu”. “Niech tu, we Wrocławiu, to wybrzmi. Pieniądze będą” - zapowiedział, odnosząc się do realizacji inwestycji z zakresu Smart City.
Kampania Mastercard “Where to settle - Gdzie zamieszkać”, stworzona we współpracy z McCann Polska, zdobyła historyczną statuetkę Black Pencil 2024. Nagroda wręczana od 1962 r. po raz pierwszy trafiła do polskiej firmy. Posypały się nominacje, światowa prasa branżowa zachwycona.
Instytucja “trzeciodłużnika” została wyeksponowana w sieci z początkiem maja, gdy jeden z użytkowników opisał historię drobnego zakupu u znanego przedsiębiorcy, który ulokował go na liście “trzeciodłużnika”. Przy okazji mężczyzna wskazał uzasadnione wątpliwości tej rzadko stosowanej, acz wyjątkowo nerwowej dla podmiotu, instytucji.
Emeryci pobierający swoje świadczenia od ZUS muszą pilnować terminu złożenia zaświadczenia o przychodach. Ci, którzy dorabiali, muszą rozliczyć się z dodatkowego dochodu. ZUS przypomniał o terminie.
Zasiłek pogrzebowy nie został w Polsce zmieniony od 13 lat, kiedy to ustanowiono świadczenie na kwotę 4 tysięcy złotych. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt sygnowany nazwiskiem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładający zwiększenie jednorazowej kwoty prawie dwukrotnie. Nawet jeżeli ustawa wejdzie w życie, zasiłek nie pokryje kwoty pogrzebu.
Wypłata świadczenia 800 plus wzrosła z 500 zł w styczniu 2024 r. i została zaktualizowana dla wszystkich świadczeniobiorców automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, by zostać objętym podwyżką. Problem jest inny. 1 czerwca br. rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, który potrwa do 31 maja 2025 r. Przy drobnej nieuwadze można stracić miesięczne świadczenie.
We wtorek, 20 lutego, do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu weszli funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Zatrzymanych zostało aż czterech urzędników. Co było powodem interwencji?
Kodeks pracy wskazuje, że każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża czas pracy o 8 godzin. W związku z tym pracownik ma prawo wybrać potem dodatkowy dzień wolny. Taki układ kalendarza wystąpił u nas przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku wypadło w sobotę. Dlaczego o tym przypominamy? Bo pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeszcze przed świętami zamierzają wybrać wolne z tego tytułu. W efekcie wszystkie placówki będą wtedy zamknięte.
Zdarzyło Ci się wziąć wolne w pracy lub “urwać się” wcześniej tylko dlatego, że musiałeś załatwić coś w urzędzie? Takie sytuacje mogą już niebawem pójść w niepamięć. Od 17 listopada zacznie obowiązywać zarządzenie nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października br. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów. Zwykły Kowalski powinien z tego wiedzieć przede wszystkim tyle, że placówki te będą dłużej otwarte.